morskie szwedaki,rejsy na bałtyku

Rejsy żaglowcem bryza H

Poznaj Prawdziwy zapach morza

Każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Twoja szansa na przeżycie pięknego żeglarstwa w jego klasycznej odsłonie….

Zapraszamy na rejsy klasycznym żaglowcem keczem gaflowym po wodach Morza Bałtyckiego. Podczas rejsu przeniesiemy się w czasy dawnego żeglarstwa morskiego z lat sześćdziesiątych. “Dwu patyk” z ożaglowaniem gaflowym zadba o naszą kondycję fizyczną. Praca na szotach i fałach w formie wciągania żagli wyłącznie siłą naszych własnych mięśni, bez pomocy kabestanów i korb daje nam dobry trening. Zapach starego kadłuba oraz maszynowni przybliża nam wyobrażenie o ciężkiej pracy każdego żeglarza w dawnych czasach. Okazała masa żaglowca i grubość jego cum świadczą o siłach jakie działają na tym pięknym w całości drewnianym żaglowcu. 

 
 
morskie szwedaki,bryza h

Trochę Historii:

Pisana od 1952 roku

Statek ratowniczy BRYZA zbudowany został w 1952 w Pucku przez tamtejszą Rybacką Bazę Remontową. Przez lata służył Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu, towarzysząc operacjom wydobycia wraków. Po zakończeniu służby w 1983 roku BRYZĘ nabył prywatny armator – Waldemar Heisler – i w ciągu kilkunastu lat przebudował stary kadłub na dzielny statek żaglowy. Wówczas też nazwę jednostki rozszerzono o literę H symbolizującą nazwisko właściciela. Mimo tradycyjnego takielunku BRYZA H ma mocny silnik i nowoczesne wyposażenie nawigacyjne oraz eleganckie i wygodne wnętrze. Zmian i remontu dokonano w roku 2000, a w roku 2019 przeprowadzono dodatkowo wymianę jego masztów. W rejsach pełnomorskich może wziąć udział 14 osób, a w rejsach dziennych drugie tyle chętnych tej pięknej przygody.
Jacht ten jest jedną z niewielu polskich jednostek żaglowych zbudowanych z drewna.

Pragniemy również zaznaczyć, iż żaglowiec dostał, jako jeden z nielicznych, “List Morski” do Prezydenta Miasta Gdańska w 2008 roku, który to prezentujemy na stronie.

morskie szwedaki,bryza h

DANE TECHNICZNE JACHTU

Długość: 18,88 m (max.23,88)
Szerokość: 5,32 m
Zanurzenie: 2,8 m
Typ ożaglowania: kecz
Powierzchnia ożaglowania: 165 m²
Kadłub: drewno
Silnik: DELFIN, Zakłady Mechanicznie w Pucku
Moc silnika: 160 KM
Waga całkowita brutto: 49 ton
Liczba koi: 12-14 (w 2-4 osobowych kabinach)
lub
30 osób podczas żeglugi dziennej oraz w akwenach treningowych

morskie szwedaki,bryza h

Gdzie pływamy

rejsy pełnomorskie na Bałtyku

Rejsy Nasze odbywają się po akwenie Morza Bałtyckiego. Pomimo wyznaczonych tras, plan rejsu może ulec zmianie z przyczyn nie wynikających od organizatora takich jak warunki atmosferyczne. Głównymi trasami jakie są przez Nas organizowane to wyprawa do Szwecji porty takie jak Karlskrona oraz Visby. Interesującym kierunkiem jest również Litewska – Kłajpeda. Przy długich trasach do tra rejsu dochodzą również wybrzeża Niemieckie i Duńskie a miasta odwiedzane to Rostock, Kopenhaga oraz wyspa Bornholm.
W trakcie rejsu dużo zajęć żeglarskich na wachtach które to zostaną przydzielone każdemu załogantowi. Wspaniała nauka żeglarstwa na młodzieży szkolnej i nie tylko. Ze względu na wielkość żaglowca rejsy Nasze nawet w trudnych warunkach są rejsami bezpiecznymi.

Zapraszamy do żeglarskiej przygody

rejsy weekendowe na zatoce gdańskiej

Weekendowa przygoda dla każdego. Trasa rejsu rozpoczyna się w sercu Gdańska z mariny na rzece Motławie umiejscowionej pod słynnych Gdańskim Żurawiem. Nie każdy ma możliwość podziwiania tej części Gdańska z wody z tak eleganckiego żaglowca. Po drodze aż do ujścia rzeki do morza mijać będziemy kładkę, wybrzeża przemysłowe i stocznię, wybrzeże Westerplatte. Planowanym portem na nocleg to Hel. Tam liczne zwiedzanie. Rejs przeznaczony dla osób w każdym wieku. JA jachcie oczywiście obowiązki jako załogant. Dla każdego znajdzie się praca. Nie obejdzie się od nauki żeglarstwa dla początkujących. Dla pływających już żeglarzy następny poziom nauki na ciężkich żaglowcach.

poznaj surowe warunki żeglarskie

Piękne i surowe wnętrze żaglowca przeniesie Ciebie w dawne czasy żeglarstwa. Skromne ale urokliwe i unikalne warunki przeniosą twoją wyobraźnie wczasy kiedy nie myślało się o wygodzie i komforcie podróżowania na żaglowcu. Jacht dysponuje oczywiście toaletą, w pełni wyposażoną przestrzenią kuchenną oraz mesą do spożywania posiłków. Na pokładzie oczywiście gitara. 

morskie szwedaki,bryza h

Opisy kilku portów

BORNHOLM I CHRISTIAnSO

Urokliwa wyspa na Morzu Bałtyckim. Stały punkt odwiedzin żeglarzy pływających po jego zachodnich wodach. Wyspa posiada dwa większe porciki w przepięknych miejscowościach Nexo oraz Ronne. Unikalny klimat na wyspie zachęca do wycieczek rowerowych. W okresie lata wyspa jest odwiedzana przez rowerzystów z Polski i Niemiec przypływającymi promami. Doskonały akwen nawigacyjny i żeglarski z Polski. Spotkamy się tu z kardynałkami, akwenami wiatraków, występującymi podwodnymi kamieniami oraz trudnymi podejściami do portów wymagającymi ciągłej obserwacji. Niedługie trasy weryfikują niejednego ambitnego żeglarza. Rodzynkiem tego akwenu jest pobliska wyspa Chistianso. Na wyspie piesza wycieczka wśród zabudowań XVII-XIX wieku. Wyspa w przeszłości słynęła z więzienia kobiet, a w czasach późniejszych z punktu wojskowego broniącego dostępu do wschodniej części Bornholmu.

Rejsy w stronę Kopenhagi

Wakacje, wakacje. Będziemy poznawać nowe kierunki.
W tym celu zostaniemy odkrywcami Bałtyku Zachodniego. Zapraszamy na nowe trasy ze Świnoujścia lub Kołobrzegu do Kopenhagi.
Bardzo malownicza trasa biegnąca wzdłuż wybrzeża Niemiec, zaułkami szkierów duńskich lub wybrzeża Szwecji z malowniczymi portami. W plan trasy, płynąc z Kołobrzegu, staramy się wkomponować wyspę Bornholm i pobliskie Christianso.
Zostań odkrywcą.
To Nasze motto w tym zakątku Morza Bałtyckiego lub Kołobrzegu.

Z wizytą na wschodzie i ŚRODKOWYM BAŁTYKU

VISBY, KŁAJPEDA, LIPAJA

Następnym kierunkiem jaki proponujemy to Kłajpeda i Lipaja. Dużo żeglowania i radzenia sobie na morzu.
W przepięknej Kłajpedzie dla miłośników zwiedzania: delfinarium oraz muzeum morskie.
Obiekty te usytuowane są na mierzei oddzielającej miasto od morza. Piękne plaże i lasy umożliwiają wycieczki rowerowe po całym wybrzeżu.
Zwieńczeniem sukcesu, jeśli pogoda na to pozwoli, jest wyprawa na Visby. Prawdziwe średniowieczne miasto szwedzkie z warownią.
Po dzień dzisiejszy odbywają się tam inscenizacje wojen pomiędzy Wikingami i naszymi ludami. Miejsce godne zwiedzenia.

Wyspa Visby leży również na trasie organizowanych przez Nas rejsów o nazwie “Pętla Bałtycka”,
na którą także gorąco zapraszamy w okresie maja i czerwca. Trasa jaką pokonujemy przebiega z Gdyni
i przechodzi przez następujące miasta: Visby, Talin, Turku, Mariehamn, Sztokholm, Visby, z powrotem do Gdyni.

Gorąco zapraszamy na rejsy ze Szwędakami!

Galeria z naszego żeglowania Bryzą H

Rejsy na żaglowcu STS KAPITAN BORCHARDT

sztokholm

Informacje dodatkowe

Koszty rejsu:
Według cennika w tabelce na dole strony

Koszty dodatkowe:
Po zaokrętowaniu załoga robi składkę pokładową uzależnioną od rodzaju reju podaną w umowie

Składka pokładowa nie podlega zwrotowi ani podwyżce bez względu na koszty jakie ponosi armator oraz bez względu na ilość osób w rejsie

Co obejmuje kasa pokładowa:
 koszty paliwa, gazu, sprzątania po rejsie, koszty portów i kotwicowisk
Na jachcie nie posiadamy pościeli ani ręczników
Wymagane są na rejsie własne śpiwory

Składka na jedzenie:
Załoga we własnym zakresie organizuje zaprowiantowanie jachtu i określa wysokością składki którą sama dysponuje.

Kaucja zwrotna:
Brak.

Transport na akwen:
Dojazd indywidualny.

Wszystkie informacje znajdziesz w “Przyborniku Rejsowym” powyżej.

 

 

TERMINY REJSÓW

Rejsy tygodniowe

Rejsy Bryza H - tygodniowe

Numer rejsu Data etapu Trasa etapu Cena za etap Ilość miejsc
Bryza H 1 w przygotowaniu Gdańsk-Bałtyk-Gdańsk 2200 zł 13
Bryza H 2
Bryza H 3

Rejsy Weekendowe na Bryza H

Rejsy Bryza H - weekendowe

Numer rejsu Data etapu Trasa etapu Cena za etap Ilość miejsc
Bryza weekend 1 w ustaleniu Gdańsk - Gdańsk 900 zł 13
morskie szwedaki

Zapisz się na REJS

Zapisz się na REJS

CO na rejsie

Załogowa Żeglarska Etykieta Załoganta

W trakcie naszych rejsów, każda osoba należy do załogi i bierze czynny udział w pracach pod i na pokładzie.

  • W dniu zaokrętowania załoga ustala listę zakupową (do zweryfikowania przez kapitana), zbiera składkę na wyżywienie (ustaloną między sobą), organizuje zakupy i sklarowanie zakupionej żywności na pokładzie. Poprawne zaprowiantowanie jest jednym z wymogów wyruszenia w trasę.
  • Kolejnym ważnym elementem jest uczestnictwo wszystkich osób w ustalonym czasie w szkoleniu dot. bezpieczeństwa i obsługi jachtu (szkolenie obowiązkowe). Po spełnieniu tych dwóch kryteriów, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo załogi oraz jednostki, Kapitan decyduje o czasie/porze dnia wypłynięcia, biorąc pod uwagę warunki pogodowe, aspekty nautyczne akwenu oraz poziom umiejętności i kondycji całej załogi. Kapitan przydziela uczestnikom rejsu koje na jachcie. Przydziela również wszystkich załogantów do wacht i ustala ich oficerów oraz grafik.
  • W ramach wacht, pod okiem oficerów, załoganci w czasie wachty nawigacyjnej zajmują się przygotowaniem jachtu do wypłynięcia lub wpłynięcia z/do portu, biorą udział w manewrach zgodnie z przydzielonymi zadaniami, sterują jachtem zależnie od umiejętności, prowadzą ciągłą obserwację oraz dziennik pokładowy, dbają o porządek i klar na pokładzie. W ramach wachty kambuzowej (odpowiedzialnej za posiłki) przygotowują posiłki dla całej załogi, dbają o porządek pod pokładem, sprzątają kambuz oraz łazienki, klarują kambuz i mesę przed wypłynięciem.
  • W ramach wachty kotwicznej prowadzą ciągłą obserwację i odpowiednie wpisy do dziennika pokładowego.

Niezależnie od przydzielonych wacht i zadań w ich ramach, kapitan przydziela dodatkowe obowiązki i w razie potrzeby wydaje polecenia wykonania potrzebnych zadań przy żaglach, w trakcie manewrów, w trakcie postojów w portach czy na kotwicy, itd.

Zapraszamy do żeglarskiej przygody.

Przybornik rejsowy

Sprawdź wszystkie informacje dotyczące organizacji wyjazdu.

Wśród nich między innymi: 
• Ogólne warunki umowy
• Pierwszy kontakt z jachtem
• Rzeczy potrzebne podczas rejsu
• Gdzie i jak szukać lotów
• Informacje o ubezpieczeniu w czasie trwania wyjazdu.

Niech nic Cię nie zaskoczy!

Rejsy na jachtach żaglowych po ciepłych morzach. Szkolenia, poznawanie nowego,
jak i dobra zabawa!

Chcesz wiedzieć pierwszy?

Nowe trasy, szkolenia – a może rabaty?
Jeśli chcesz wiedzieć o wszystkim pierwszy
dodaj się do naszej subskrypcji!