REJSY NA STAŻ KAPITAŃSKI

GIBRALTAR - MAROKO - GIBRALTAR

PATENT KAPITAN JACHTOWY
100 godzin na jachcie powyżej 20 metrów

Kilka słów wstępu do rejsów stażowych

Aspirując do roli kapitana – oprócz wszystkich nautycznych umiejętności – trzeba przede wszystkim mieć absolutną świadomość odpowiedzialności za każdego człowieka w załodze oraz za prowadzoną jednostkę. Wtedy cała posiadana mądrość kapitańska pozwoli nam – przy niesprzyjających warunkach – stać się asertywnym na roszczenia niektórych członków załogi w kwestii dokładnej realizacji planów, godzin rejsu, czy zdobycia planowanych akwenów.

To Ty jako Kapitan musisz ocenić, czy uda się bezpiecznie dotrzeć w zamierzone rejony, czy uda się wrócić szczęśliwie do portu,
nie narażając siebie i innych na tragiczne skutki błędnych, pochopnych decyzji.

Dlatego, zwłaszcza tutaj, oczekujemy, że bez słów zrozumiesz, iż nie zawsze udaje się zrealizować zamierzone cele, gdyż nadrzędnym naszym priorytetem jest bezpieczeństwo. Jeśli myślisz inaczej, być może to jeszcze nie jest ten moment, kiedy powinieneś myśleć o sobie w roli Kapitana ….

burza

Nowa edycja rejsów kapitańskich

Ruszamy na nowym programem STS Kapitan Borchardt 
na wodach Morza Bałtyckiego ze Świnoujścia

28.09-05.10.2024 Świnoujście-Świnoujście

Nasza uwaga skierowana ku Tobie

Na naszych wspólnych rejsach na staż kapitański, wraz z Panią Kapitan Magdaleną Noworolską, która to jest Naszym głównym partnerem w tym rodzaju rejsów i właścicielką jachtu s/y Elinca, nie tylko odkryjesz wiele przecudownych miejsc, lecz przede wszystkim odsłonisz dla siebie dalsze cenne tajniki kunsztu prawdziwego żeglarstwa morskiego. Zdobyte z nami doświadczenie umocni Cię w stawianiu pewnych kroków w trakcie Twojej żeglarskiej przygody, w pewności siebie, w zachowaniu zimnej krwi i szybkiej ocenie sytuacji, w pewności przy podejmowaniu racjonalnych decyzji – koniecznych podczas dowodzenia załogą.

Rejsy na staż kapitański na jednostce o długości pokładu > 20 metrów prowadzone są u wybrzeży Maroka, Hiszpanii oraz Portugalii na wodach Oceanu Atlantyckiego zaliczanych do wód pływowych oraz wodach Morza Śródziemnego które nie są wodami pływowymi. Rejsy rozpoczynamy i kończymy w Marina Alcaidesa – pomost 11 w miejscowości La Linea de La Concepcion przy granicy z Gibraltarem. Długość trwania rejsu liczona jest  od momentu  zaokrętowanie w dniu od godz.17.00 a kończy się w dniu wyokrętowania do godziny 9.00. Godziny zaokrętowania i wyokrętowania nie są godzinami wypłynięcia i przypłynięcia do portu.

Pływamy na wymagającym, stalowym jachcie (50 ton) Chellenge 67 o długości powyżej 20 metrów  który to spełnia wymogi dotyczące stażu kapitańskiego. Po rejsie, każdy z uczestników otrzyma opinię żeglarską z potwierdzeniem odbytych godzin żeglugi. Na rejsach jest możliwość wypływania 100 godzin na jachcie o długości > 20 metrów do opinii, pod warunkiem sprzyjających warunków pogodowych oraz dobrej samoorganizacji załogi. Wypływanie 100 godzin na pływach, uzależniona jest przede wszystkim od warunków pogodowych umożliwiających wypłynięcie na wody oceanu oraz samoorganizacji załogi. Pamiętajmy, aby uzyskać ponad 100 godzin żeglugi musimy odpowiednio zaplanować czas jaki poświęcimy na przygotowanie jednostki do rejsu oraz czas w poszczególnych portach. Jest to czas który poświęcimy na następujące czynności: zaokrętowanie na jachcie, zaprowiantowanie jednostki na czas rejsu, wywiad o załodze prowadzony przez kapitana, obowiązkowe szkolenia na stanowiskach, czas na zwiedzanie poszczególnych portów. Terminowość ich wykonania oraz ich przebiegu uzależniona jest od samodyscypliny załogi. Kapitan podczas tego rejsu, ze względu na jego charakter, oczekuje od was, jako przyszłych kapitanów – samoorganizacji. Nie ponosi odpowiedzialności za złą organizacje czasu i niewypływanie ponad 100 godzin na staż.

Cytat z rozporządzenia dotyczący godzin stażowych na stopień kapitana jachtowego.

“… co najmniej jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi na jachcie o długości kadłuba powyżej 20 m oraz jeden rejs powyżej 100 godzin żeglugi po wodach pływowych z zawinięciem do co najmniej dwóch portów pływowych. ”   
więc w jednym rejsie możemy osiągnąć tylko jeden cel.

Co rozumiemy przez złą pogodę żeglarską na akwenie:
Ze względu na specyfikę Cieśniny Gibraltarskiej nie możemy już wcześniej ustalić dokładnej trasy rejsu. Wyjście na wody oceanu Atlantyckiego oraz powrót uzależniony jest od warunków pogodowych panujących w cieśninie.Warunki niesprzyjające to: brak wiatru lub warunki sztormowe, silne przeciwne prądy morskie, wysoka fala od dziobu jachtu. Do najważniejszych czynników należy stopień umiejętności żeglarskich załogi, które to przy silnym wietrze mają nadrzędne znaczenie. Wówczas kapitan decyduje o przebiegu rejsu oraz wypłynięciu z portu.

A jeśli jest ktoś, kogo chcielibyście włączyć w swoją przygodę, by Wam towarzyszył przy odkrywaniu tego pięknego zakątka świata,
również osoby nieposiadające uprawnień – serdecznie zapraszamy na pokład!

W trakcie rejsu

Rejs jest prowadzony jest przez doskonałą i doświadczoną panią Kapitan Magdalenę Noworolską.

Doświadczenie jakie zdobędziecie, nie będzie tylko biernym pływaniem i uzyskaniem opinii. Tutaj będziecie się uczyć czuwać nad innymi i zdobędziecie olbrzymią wiedzę dotyczącą manewrowania dużym, wymagającym jachtem, pracy na żaglach w oceanicznych warunkach, nawigacji przy pomocy map elektronicznych – wszystko pod czujnym okiem Pani Kapitan! Wszystkim załogantom zostaną przydzielone stanowiska wachtowe i obowiązujące na nich obowiązki.

W programie dodatkowo

Oprócz trudów żeglarskich nasz rejs będzie dla Was jednocześnie niezapomnianą egzotyczną przygodą, gdyż zawiniemy do portu położonego już na afrykańskim kontynencie, w Maroku. Zwiedzimy również wybrzeże hiszpańskie oraz portugalskie, być może aż do miasta Faro w Portugalii. Całkiem odmienna kultura, gorący klimat i piękne kontrastowe krajobrazy zachwycą Was wszystkich. Przewodnikiem będzie lokalny przewodnik, oczywiście za drobną opłatą, z którym udamy się między innymi w tajemnicze zakątki osobliwych uliczek, by nasycić tam nasze zmysły zapachem i smakiem potraw kuchni marokańskiej, hiszpańskiej oraz portugalskiej. Jeśli więc jest ktoś, kogo chcielibyście włączyć w swoją przygodę, by Wam towarzyszył i wspólnie zwiedzić ten piękny zakątek świata  – serdecznie zapraszamy na  pokład s/y Elinca !

Ceuta

Mediterranean Gardens w Ceucie to absolutna perła w koronie i miejsce, które zdecydowanie należy odwiedzić. Jest to niesamowity kompleks basenów z wodą morską położonych we wspaniałych ogrodach tropikalnych, tuż obok mariny. Całość zajmuje powierzchnię 56 000 metrów kwadratowych i zdecydowanie jest miejscem, w którym można spędzić przyjemnie nawet cały dzień. W centrum kompleksu mieści się zamek, którego architektura inspirowana była murami obronnymi Ceuty, a wewnątrz, dla wytrwałych, znajduje się klub nocny, kasyno i oczywiście luksusowe restauracje.
Duży zastrzyk adrenaliny!

Gibraltar

Gibraltar to po prostu niesamowita skała, miasto-państwo, które na powierzchni 6,5 km kw. z 30 tysiącami mieszkańców, od początku osiemnastego wieku stanowi terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii. To miejsce, które szczyci się wielokulturową tradycją, gdzie na niewielkiej powierzchni bezkonfliktowo współistnieją religie: anglikańska, katolicka, mahometańska i żydowska. Ustanowione jako własność Korony na mocy traktatu w Utrechcie w 1713 roku, przyciąga ok. 7 milionów turystów rocznie. Co warto zobaczyć? Przede wszystkim słynne gibraltarskie małpy, cudowne jaskinie Św. Michała, latarnię morską Europa Point (jedyną, poza Wielką Brytanią, latarnię morską zarządzaną przez Trinity House, organizację zajmującą się brytyjskim dziedzictwem morskim) oraz ważny dla Polaków monument Władysława Sikorskiego odsłonięty w 2013 roku.

Tanger - SMIR

Położone na wzgórzach, z widokiem zarówno na Ocean Atlantycki jak i Morze Śródziemne, miasto z niezwykle bogatą historią. Na przestrzeni wieków znajdowało się kolejno pod panowaniem Fenicjan, Kartagińczyków, Rzymian, Portugalczyków, Arabów, Francuzów, Hiszpanów i Brytyjczyków. Ta widoczna do dzisiaj wielokulturowość przyciągnęła tu pisarzy i artystów z całego świata – przez pewien czas mieszkali tu m.in. Tennessee Williams, Allenn Ginsberg czy muzycy The Rolling Stones.

Miasto jest niezwykle ciekawą mieszanką kultury Wschodu i Zachodu. Wzdłuż ciągnącej się kilometrami plaży rozciąga się nowoczesny bulwar pełen luksusowych i nowoczesnych sklepów oraz hoteli, w głębi zaś mamy pełne krętych uliczek, typowo marokańskie Stare Miasto (Medina). To egzotyczne miejsce przyciąga turystów z całego świata i jest dumną wizytówką nowoczesnego Maroka.

Kadyks

Jedno z najstarszych miast w Europie, o historii sięgającej ponad 3000 lat wstecz, położone na półwyspie oddzielającym odnogę Zatoki Kadyksu od Oceanu Atlantyckiego. To typowo andaluzyjskie, historyczne miasto słynie ze swoich zabytków i pięknych oceanicznych plaż. Kadyks jest dla Hiszpanów symbolem, uwieńczonego sukcesem, oporu przeciwko najeźdźcom, którzy kilkukrotnie próbowali go zdobyć. Ze względu na niebywale radosne, pozytywne nastawienie do życia jego mieszkańców to miasto znane jest w Hiszpanii jako „Ciudad que sonrie” czyli „Miasto, które się uśmiecha”.
Historyczna część Kadyksu składa się z dzielnic o wyjątkowo ciasnej zabudowie, poprzecinanych siecią wąskich, gwarnych uliczek, którym dodatkowego uroku dodają małe placyki pełne kawiarenek, tawern i barów serwujących wyśmienite tapas. Do atrakcji starego miasta zalicza się średniowieczny rynek. Znajdziemy tam niesamowity targ rybny, targ owocowy oraz cały ciąg gastronomiczny tylko i wyłącznie z lokalnym jedzeniem.
Bardzo dużą atrakcją jaką proponujemy jest spacer murem oddzielającym miasto od oceanu. Duża ilość średniowiecznych, militarnych zabytków uatrakcyjni nasze zwiedzanie.
Ze względu na brak miejsc portowych w samym Kadyksie zazwyczaj cumujemy w marinie po drugiej stronie zatoki w marinie “El faro Puerto Cherry”
Na wycieczkę do Kadyksu musimy zaplanować cały dzień. Dla osób pozostających na jachcie do zwiedzania lokalna plaża i zwiedzanie lokalnej miejscowości.

Faro

Miasto położone na południowym wybrzeżu Portugalii, przy ujściu rzeki Formosa do Oceanu Atlantyckiego. To stolica regionu Algarve słynącego z najpiękniejszych plaż Portugalii. Miasto znajduje się na skraju parku przyrodniczego Ria Farmosa, znanego na całym świecie ze słonowodnych lagun i mnóstwa ptaków, które mają tam wymarzone warunki do życia.
Faro to nie tylko brama do Algarve – jego plaż, pól golfowych oraz zabytków pamiętających jeszcze czasy Maurów –
ale też największe miasto najpopularniejszego regionu turystycznego Portugalii.
Atrakcje turystyczne w Faro są zdecydowanie inne niż te, które znamy z zatłoczonych nadmorskich kurortów.
Miasto jest bardzo malownicze, szczególnie w obrębie Starówki – otoczonej przepięknymi murami i skrywającej wiele architektonicznych perełek.
Od zawsze Faro było ważnym centrum handlowym i administracyjnym, jednak w przeciągu ostatnich trzydziestu lat miasto
przeistoczyło się w centrum turystyczne i kąpielisko regionu oraz w najważniejszy jego ośrodek komunikacyjny.

morskie szwedaki,rejsy morskie
Rejsy kapitańskie,morskie szwedaki

NASZA PANI KAPITAN

KPT. Magdalena NOWOROLSKA

kapitan jachtowy, instruktor RYA

Pierwsza w historii kobieta, która została kapitanem STS Pogoria (sierpień 2008). Była też pierwszym kapitanem żaglowca „Kapitan Borchardt”. To dzięki jej staraniom ten statek, sprowadzony w 2011 roku, stał się częścią polskiej floty.
Żegluje od dziecka, po morzu od ponad 20 lat. Ma „za rufą” ponad 100tys. mil morskich przepłyniętych po wszystkich akwenach wokół Europy, na pokładach zarówno dużych żaglowców, jak i mniejszych jednostek. Magda jest nie tylko doświadczonym kapitanem, ale również świetnym instruktorem i inspirującym nauczycielem, który potrafi zarazić innych swoją pasją i entuzjazmem. Prowadziła szkolenia dla oficerów dużych żaglowców, kapitanów małych i dużych jachtów żaglowych oraz początkujących żeglarzy. Podejmuje niekiedy nietypowe wyzwania, np. przez ponad trzy lata prowadziła rejsy morskie dla niewidomych żeglarzy po włoskiej stronie Adriatyku na 14-metrowym jachcie. Od 2017 roku, kapitan Magdalena Noworolska jest właścicielem i armatorem s/y ELINCA, jednego z 14 wybudowanych na świecie, legendarnych jachtów typu Challenge 67′. Od ponad czterech lat mieszka na jego pokładzie i prowadzi kapitańskie rejsy stażowe, a w wolnych chwilach pracuje dorywczo jako instruktor dla jednej z gibraltarskich szkół RYA.

morskieszwedaki,ceuta

Ach, Ten Jacht - Elinca

Elinca to jeden z 14 istniejących na świecie legendarnych jachtów typu Challenge 67 zaprojektowanych na potrzeby regat wokółziemskich „BT Global Challenge”. Po przeprowadzonym w 2017 remoncie i gruntownej przebudowie wnętrza jacht ten gwarantuje nam komfortowe warunki zakwaterowania. Jacht jest sam w sobie dużą jednostką, a jego przestrzeń została zaprojektowana w bardzo przemyślany sposób.

Dane jachtu:
Długość 20,47 m.
Szerokość 5,45 m.
Zanurzenie 2,87 m.
Powierzchnia żagli 250 m.
+ 150 m. spinakera

Na pokładzie tego dwunastoosobowego jachtu każdy znajdzie swoją przytulną koję. Do dyspozycji załogi zostały przystosowane 2 kabiny dwuosobowe,  jedna kabina czteroosobowa – dziobowa oraz dwie – 2 osobowe rufowe – wszystkie z kojami piętrowymi. Kabiny wyposażone są na wysokim poziomie, łącznie z pościelą i ręcznikami wliczonymi już w cenę rejsu. Oprócz kabin znajdziemy na nim oczywiście duży salon nawigacyjny oraz mesę wraz z kambuzem, wyposażoną we wszystko co niezbędne. Na jachcie mamy do dyspozycji dwie duże łazienki z prysznicami

Obecna lokalizacja jachtu

Informacje dodatkowe

Cena rejsu podana w tabeli na dole strony.
Dotyczy 10 dni – cena zawiera koszty pokładowe

Do ceny, doliczamy 10 euro/osoba za sprzątanie końcowe po rejsie

Składka żywieniowa.
Około 70-100 euro na 10 dni, składka jest niezależna od organizatora
Kapitan nie bierze udziału w składce żywieniowej.

Uwaga!!!
Na rejsie wymagane jest posiadanie paszportu ze względu
na wizytę w Maroko i Gibraltarze

Jak się dostać na akwen:
Najłatwiej z Polski dostaniemy się na akwen lecąc do Malagi. Na dzień dzisiejszy takie bezpośrednie połączenia z Warszawy i Krakowa proponują nam linie lotnicze

  1. Ryanair strona >>>
  2. Wizzair strona >>>

Pozostałe informacje jak dostać się z lotniska do mariny w La Linea dostajecie indywidualnie na e-mail po dokonaniu rezerwacji.

TERMINY REJSÓW

Terminy rejsów stażowych 2024 rok

Staż Kapitański - Gibraltar

Nazwa Rejsu Trasa Rejsu Data rejsu Koszt Rejsu Miejsca
Staż 7 Gibraltar - Gibraltar 26.07-05.08.2024 (pt-pn) 750 euro (10 dni) z kasą pokładową 3 miejsca
Staż 8 Gibraltar - Gibraltar 03-13.09.2024 (wt-pt) 750 euro (10 dni) z kasą pokładową brak miejsc
Staż 9 Gibraltar - Gibraltar 17-27.09.2024 (wt-pt) 750 euro (10 dni) z kasą pokładową 6 miejsc
Staż 10 Gibraltar - Gibraltar 04-14.10.2024 (pt-pn) 750 euro (10 dni) z kasą pokładową brak miejsc
Staż 11 Gibraltar - Gibraltar 05-15.11.2024 (wt-pt) 750 euro (10 dni) z kasą pokładową brak miejsc
morskie szwedaki

CO na rejsie

Żeglarska Etykieta Załoganta

W trakcie naszych rejsów, każda osoba należy do załogi i bierze czynny udział w pracach pod i na pokładzie.

  • W dniu zaokrętowania załoga ustala listę zakupową (do zweryfikowania przez kapitana), zbiera składkę na wyżywienie (ustaloną między sobą), organizuje zakupy i zajmuje się zaszałowaniem zakupionej żywności na pokładzie. Poprawne zaprowiantowanie jest jednym z wymogów wyruszenia w trasę.
  • Kolejnym ważnym elementem jest uczestnictwo wszystkich osób w ustalonym czasie w szkoleniu dot. bezpieczeństwa i obsługi jachtu (szkolenie obowiązkowe). Po spełnieniu tych dwóch kryteriów, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo załogi oraz jednostki, Kapitan decyduje o czasie/porze dnia wypłynięcia, biorąc pod uwagę warunki pogodowe, specyfikę akwenu oraz poziom umiejętności i kondycji całej załogi. Kapitan przydziela uczestnikom rejsu koje na jachcie. Przydziela również wszystkich załogantów do wacht i ustala grafik.
  • W ramach wacht pod okiem kapitana załoganci w czasie wachty nawigacyjnej zajmują się przygotowaniem jachtu do wypłynięcia lub wpłynięcia z/do portu, biorą udział w manewrach zgodnie z przydzielonymi zadaniami, sterują jachtem zależnie od umiejętności, prowadzą ciągłą obserwację oraz dziennik pokładowy, dbają o porządek i klar na pokładzie. W ramach wachty kambuzowej (odpowiedzialnej za posiłki) przygotowują posiłki dla całej załogi, dbają o porządek pod pokładem, sprzątają kambuz oraz łazienki, klarują kambuz i mesę przed wypłynięciem.
  • W ramach wachty kotwicznej prowadzą ciągłą obserwację i odpowiednie wpisy do dziennika pokładowego.

Niezależnie od przydzielonych wacht i zadań w ich ramach, kapitan przydziela dodatkowe obowiązki i w razie potrzeby wydaje polecenia wykonania potrzebnych zadań przy żaglach, w trakcie manewrów, w trakcie postojów w portach czy na kotwicy, itd.

Zapraszamy do żeglarskiej przygody.

Przybornik rejsowy

Sprawdź wszystkie informacje dotyczące organizacji wyjazdu.

Wśród nich między innymi: 
• Ogólne warunki umowy
• Pierwszy kontakt z jachtem
• Rzeczy potrzebne podczas rejsu
• Gdzie i jak szukać lotów
• Informacje o ubezpieczeniu w czasie trwania wyjazdu.

Niech nic Cię nie zaskoczy!

Pozostałe szkolenia żeglarskie

Manewrówka Portowa
oraz szkolenie Skipper Profesjonalny   Tutaj >>>

Prowadzimy profesjonalne szkolenia z manewrowania jachtem 14 metrów typu Bavaria 44 oraz Żaglowiec 19 metrów Bryza H (70 ton).  Zajęcia oprócz codziennej 7 godzinnej praktyki są uzupełniane warsztatami “Skipper Profesjonalny”. Szkolenia praktyczne oraz warsztaty, przygotowują do samodzielnego prowadzenia rejsów. Stawiamy na bezpieczeństwo i profesjonalizm – wszystkie zajęcia prowadzone są przez Kapitanów Jachtowych oraz Wykładowców PZŻ. 

Proponujemy 3 rodzaje szkoleń:

Manewrówka Portowa dla zaawansowanych
Manewrówka portowa na ciężkim jachcie

Instruktor Sportu w dyscyplinie Żeglarstwo 
Instruktor Sportu w dyscyplinie Sporty Motorowodne
Instruktor ISSA (International Sailing Schools Association)

Profesjonalne szkolenia
z uprawnieniami instruktorskimi Tutaj >>>

Zostań instruktorem sportu w dziedzinie sporty motorowodne oraz żeglarstwo – szkoła z wymaganiami. Stawiamy na zajęcia praktyczne na wodzie. Profesjonalne przekazanie wiedzy w zakresie nauczania sportów wodnych przez kapitanów oraz licencjonowanych Nauczycieli PZŻ jest drogą do twojego sukcesu jako szkoleniowiec.

Rejsy na jachtach żaglowych po ciepłych morzach. Szkolenia, poznawanie nowego,
jak i dobra zabawa!

Chcesz wiedzieć pierwszy?

Nowe trasy, szkolenia – a może rabaty?
Jeśli chcesz wiedzieć o wszystkim pierwszy
dodaj się do naszej subskrypcji!